Postanowiliśmy trochę z przymrużeniem oka zaprezentować nominowane budynki. Uznaliśmy, że tylko przy pomocy sarkazmu można pokazać absurdalność rzeczywistości panującej na rynku budowalnym. Dlatego nadaliśmy budynkom nazwy i przygotowaliśmy alternatywne opisy, które mają być drwiną z wysiłków copiraterów służących pokazaniu rzekomych zalet potworków architektonicznych.

POZNAJ NOMINOWANE BUDYNKI

,,BUNKIER” - UL. TADEUSZA KOŚCIUSZKI 47

W obecnych niespokojnych czasach dużo osób szuka miejsca, gdzie można by się schronić na wypadek kataklizmu, a coraz więcej jest prepesów, czyli ludzi zawsze przygotowanych na nadejście sytuacji kryzowych. W ten trend idealnie wpisuje się inwestycja na ulicy Kościuszki. Większość ścian budynku stanowi lity beton, a niewielkie okna umieszczone w małych wnękach skutecznie izolują od otaczającego świata. W dodatku paskudna sylwetka i małoestetyczne materiały wykończeniowe, sprawią że podczas wojny wróg nie uzna budynku za cel warty atakowania!

,,TRAMWAJ NA WYCIĄGNIECIE RĘKI”-  BUDYNKI PRZY PĘTLI TRAMWAJOWEJ TAURON ARENA KRAKÓW WIECZYSTA

Bliskości komunikacji miejskiej to ważny atut dla każdego budynku mieszkalnego. Wspominaną zasadę wziął sobie bardzo do serca deweloper budujący blok w rejonie al. Jana Pawła II. Obiekt powstał tuż przy pętli tramwajowej. Kursujące składy wyznaczają rytm dnia mieszkańców budynku. Lokalizacja jest idealna dla osób mających problem z wczesnym wstaniem. Tutaj zbyt długie spanie nikomu nie grozi!

,,DOMY PEŁNE ENERGII” -  OS DYWIZJONU 303 20 I 20A

Budynki zostały zbudowanie kilka metrów od olbrzymiego słupa wysokiego napięcia. Konstrukcja jest wykorzystywana do przesyłu prądu o natężeniu ponad 100  tysięcy woltów.  Za sprawą nietypowej lokalizacji można poczuć się jak w elektrowni, co powinno być intersujące dla fanów industrialnych klimatów. Dodatkowych wrażeń dostarczają chodniki otaczające budynek, które miejscami są tak strome, że łatwo je pomylić ze ścianą. Dlatego miłośnicy wspinaczek i wędrówek górskich mogą potraktować codzienne wyjście z domu jak treningi. Budynki wypełnia olbrzymia energia, a deweloper bardzo się zatroszczył żeby miejsce było niepowtarzalne pod każdym względem.

,,KRAKOWSKA MATRIOSZKA” - UL. CENTRALNA 57

W Rosji bardzo popularne są matrioszki, czyli małe figurki, które się składają z kilku mniejszych posążków. Krakowski deweloper przeniósł ten oryginalny koncept na budownictwo. Domek jednorodzinny został zapakowany w sporej wielkości blok. Efekt tego eksperymentu budowlanego powinny tylko oglądać osoby o mocnych nerwach. Lokalizacja jest polecana wyłącznie miłośnikom horrorów.  

,,BLOK INTEGRACYJNY” - UL. GROTTGERA 34

Samotność to bardzo poważny problem społeczny, który w dzisiejszych czasach dotyka wielu ludzi. Architektura może stanowić jednak odpowiedź na wyzwania współczesnego świata. Przykładem tej prawidłowości jest budynek przy ulicy Grottgera 34. W bloku okna sąsiednich mieszkań dzieli mniej niż dwa metry i są do siebie równolegle skierowane. Dzięki temu widać wszystko co się dzieje u sąsiadów, a wnęki sprawiają, że również dźwięki świetnie się rozchodzą. Tutaj samotność nikomu nie grozi i zawsze możesz być pewien, że sąsiad ciebie widzi lub słyszy!

,,WIĘZIENIE DLA DZIECI” – UL. BOŻEGO CIAŁA 29

Miasto oddało za darmo deweloperowi fragment działki w zamian za zbudowanie placu zabaw.  Wydzielony do dyspozycji pociech teren jest jednak bardzo mały, a w dodatku został ogrodzony wysokim płotem. W efekcie powstała klatka, która bardziej nadaje się do karania dzieci niż beztroskiej zabawy. Plac nie mogłoby chyba nawet pełnić funkcją spacerniaka w więzieniu, bo ma zbyt małą powierzchnię w stosunku do norm zapisanych w konwencji o przeciwdziałaniu torturom. Co więcej furtka wejściowa na plac czasem jest zamknięta. Jak to więzieniu nie można wchodzić i wychodzić kiedy się chce.

,,OSIEDLE Z PARKOWANIEM SYNCHRONICZNYM” – UL. WALEREGO SŁAWKA 11B - 15

Na osiedlu zostały wyznaczone miejsca postojowe, które nie mają  bezpośredniego dostępu do drogi. Zaparkowanie wymaga przejechania przez sąsiednie stanowisko. Jeżeli jest ono zajęte to nie można przejechać. Osiedle sprzyja nawiązywaniu relacji pomiędzy mieszkańcami. Nie mając dobrych kontaktów z sąsiadami nie wyjedziesz rano do pracy.

,,PIONOWY PARK” – RÓG LEA I KIJOWSKIEJ

W Krakowie powstaje bardzo dużo ,,pakr”-ów. Często mają one nawet po kilkanaście pięter. W tym wypadku fragment parku św. Wincentego á Paulo zmienił nazwę na ,,Krowodrza Park”, a na działce wyrósł dorodny okaz popularnego w naszym mieście gatunku ,,betonus szkodnikum".

,,LEŚNA CHATKA”. – OSIEDLE OGRODOWE

Wnętrza wielu budynków umilają doniczki z roślinami. Inwestor sklepu z alkoholami  poszedł jednak na całość i przez pawilon przechodzi konar pełnowymiarowego drzewa. Wielu klientów może myśleć, że wypiło więcej trunków niż w rzeczywistości. O ile amatorzy procentowych napojów mogą się ,.nawodnić” to niestety drzewa otoczone konstrukcją czeka posucha.

,,KAWAŁEK HONG KONGU W KRAKOWIE” – OSIEDLE STAŃCZYKA

Honk Kong słynie z największe gęstości zaludnienia na świecie.  Teraz nie trzeba jednak daleko wyjeżdżać, aby znaleźć się w ciasnej i klaustrofobicznej  przestrzeni wokół bardzo wysokich budynków. Osiedla Stańczyka przypomina klimaty z dalekiej Azji.  Łatwo teraz poczuć co znaczy brak miejsca, klaustrofobiczna przestrzeń, i beton  otaczający Ciebie z każdej strony.

Deweloper próbując przywrócić do życia zabytkową kamienicę stworzył potworka. Do jedno piętrowej kamienicy dobudowano aż cztery kondygnacje. Secesyjna kamienica została przykryta naroślą w stylu późnego Gomułki. Budynek może jednak doskonale posłużyć wykładowcom akademickim jako świetny przykład jak nie należy robić rewitalizacji.  Dlatego powstała swoista pomoc dydaktyczna dla przyszłych architektów i historyków sztuki.

,,FRANKENSTEIN Z ULICY KOŚCIUSZKI” - UL. KOŚCIUSZKI 60-62.

,,Osiedle Memento Mori” - Przy cmentarzu Batowickim (od strony ulic  Rozrywka i Reduta)Budynki powstały kilka metrów od granic cmentarza w Batowicach. Tym samym krakowski deweloper skłania mieszkańców do refleksji o przemijaniu i kruchości naszego życia. Klimat miejsca jest zupełnie niepowtarzalny. Tutaj można zaprosić ukochaną na kolacje przy świetle świec… ustawionych na nagrobkach.

,,OSIEDLE MEMENTO MORI” - PRZY CMENTARZU BATOWICKIM (OD STRONY ULIC  ROZRYWKA I REDUTA)

Na koniec chcielibyśmy podkreślić, ze ocena estetyki i funkcjonalności budynków jest siłą rzeczy mocno subiektywna. Ważne jest jednak jak architekturę odbierają zwykli ludzie. Nowe domy i biurowce stają się częścią miasta, a każda inwestycja bardzo wypływa na swoje otoczenie. Dlatego mieszkańcy mają prawo oceniać czy dane obiekty im się podobają. Istnieją profesjonalnie konkursy architektoniczne, które spełniają ważną rolę. Uważamy jednak, że perspektywa nas zwykłych ludzi jest również bardzo istotna. Dlatego chcemy dać krakowianom narzędzie do wyrażenia swojej opinii na temat współczesnej architektury.

 

KRZYSZTOF KWARCIAK