W ramach akcji wybierzemy w glosowaniu internetowym budynki, które są najbardziej jaskrawymi przykładami patodeweloperki. W luźnej formie chcemy zwrócić uwagę na poważny problem jakim jest fatalna jakość współczesnej architektury, a zarazem dać mieszkańcom możliwości wypowiedzenia się, które inwestycje najbardziej im się nie podobają.

 

Pod koniec grudnia poprosiliśmy mieszkańców o przesyłanie zgłoszeń propozycji ,,ArchiBubli". W odpowiedzi otrzymaliśmy setki wiadomości. Wiele przesłanych informacji dotyczyło projektowanych budynków czy proponowanych zapisów planów miejscowych. W obecnej akcji skupiamy się jednak na namacalnych przykładach patodeweloperki, które są już widoczne w przestrzeni publicznej, a inne zgłoszenia wykorzystamy w ramach kolejnych naszych działań. Ciężko byłoby przeprowadź glosowanie dokonując wyboru spośród dziesiątek budynków. Dlatego wskazaliśmy w naszej ocenie najbardziej jaskrawe przykłady patodewloerski.  Do tytułu ,,ArchiBubla” zostało nominowanych 12 budynków.

 

Oglądając niektóre zdjęcia nadesłanie przez mieszkańców trudno było uwierzyć, że to nie jest fotomontaż. Niestety rzeczywistość panująca na runku budowlanym czasem przekracza wyobraźnię. Wszystkie lokalizacje zostały przez nas jednak zweryfikowane. Smutne jest, że pod projektami tych architektonicznych potworków podpisali się architekci, którzy mają stosowne uprawnienia, a praktycznie wszystkie inwestycje uwzględnione plebiscycie uzyskały wymagane prawem pozwolenia. Dużo przedsięwzięć sprowadza się do tego żeby jak najniższym kosztem upchnąć na działce jak najwięcej powierzchni użytkowo-mieszkalnej. Naturalnym jest, że prywatne firmy kierują się chęcią zysku. Gdzieś jednak powinny leżeć granice. Tabelki w Exelu nie mogą być jedynym wyznacznikiem tego jak ma wyglądać nasze miasto.

 

Postanowimy trochę z przymrużeniem oka zaprezentować nominowane budynku. Uznaliśmy, że tylko przy pomocy sarkazmu można pokazać absurdalność rzeczywistości panującej na rynku budowalnym. Dlatego nadaliśmy budynkom nazwy i przygotowaliśmy alternatywne opisy, które mają być drwiną z wysiłków copiraterów służących pokazaniu rzekomych zalet potworków architektonicznych.

 

Krzysztof Kwarciak

 

przewodniczący Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków!

O naszej akcji